Organisation och kontaktuppgifter

Förbundsledning

Roger Petersson

Förbundschef/räddningschef
0470-76 65 42, roger.petersson@vaxjo.se

Förbundskansli

Erik Krig

Förbundsekonom
0470-76 65 13, erik.krig@vaxjo.se

Niclas Karlsson

Förbundssekreterare
0470-76 65 14, niclas.karlsson@vaxjo.se 

Karin Ljungberg

Kommunikatör/administratör
0470-76 65 15, karin.ljungberg@vaxjo.se

Avdelningen för samhällssäkerhet

Avdelningen ansvarar för det förebyggande arbetet inom Värends räddningstjänst. I arbetet ingår bland annat att informera och utbilda kring brand- och trafiksäkerhet, genomföra tillsyner, besluta om tillstånd till hantering av brandfarliga och explosiva varor och hantera remisser.

Nellie-Kim Millbourn

Tillförordnad avdelningschef
0470-76 65 17, nellie-kim.millbourn@vaxjo.se

Daniel Bard

Kombibrandman/brandinspektör
0470-76 65 03, daniel.bard@vaxjo.se 

Hans Svensson

Brandingenjör
0470-76 65 43, hans.svensson@vaxjo.se 

Annie Lennartsson
Brandingenjör
0470-76 65 29, annie.lennartsson@vaxjo.se

Sebastian Severinsen
Brandingenjör
0470-76 65 33, sebastian.severinsen@vaxjo.se

Avdelningen för insats och beredskap

Operativa avdelningen är den utryckande delen av organisationen och den utgörs av en heltidsstation, åtta deltidskårer, ett räddningsvärn och ett frivilligt räddningsvärn.

Conny Peterson

Avdelningschef
0470-76 65 25, conny.peterson@vaxjo.se

Dan Nyberg

Lagansvarig styrkeledare lag 1
dan.nyberg@vaxjo.se

Mikael Oscarsson

Lagansvarig styrkeledare lag 2
mikael.oscarsson@vaxjo.se

Peter Rooth

Lagansvarig styrkeledare lag 3
peter.rooth@vaxjo.se 

Urban Pettersson

Lagansvarig styrkeledare lag 4
urban.pettersson@vaxjo.se

Christer Erlandsson

Platsansvarig Alvesta
christer.erlandsson@vaxjo.se 

Leif Carlsson

Platsansvarig Växjö deltid
leif.carlsson2@vaxjo.se 

Jonas Erelt

Platsansvarig Lammhult
jonas.erelt2@vaxjo.se

Johan Brandi

Platsansvarig Vislanda
johan.brandi@vaxjo.se 

Ola Sjö

Platsansvarig Braås
ola.sjo@vaxjo.se 

Ida Ax

Vik. platsansvarig Rottne
ida.ax@vaxjo.se 

Christer Karlsson

Platsansvarig Moheda
christer.karlsson@vaxjo.se 

Anton Svensson

Platsansvarig Ingelstad
anton.svensson2@vaxjo.se 

Leif Fransson

Platsansvarig Grimslöv
leif.fransson@vaxjo.se 

Hans Gullstrand

Platsansvarig Västra Torsås
hans.gullstrand@vaxjo.se

Avdelningen för stöd och kompetens

Avdelningen stödjer övriga organisationen i bland annat upphandlingsfrågor, driftfrågor samt utbildning och kompetensutveckling för förbundets personal. Övningsanläggningen Nothemmet och dess personal organiseras här.

Ulf Andersson

Driftinspektör
0470-76 65 26, ulf.andersson1@vaxjo.se 

Andreas Arnesson

Serviceman
0470-76 65 53, andreas.arnesson@vaxjo.se

Stadija Kostic

Lokalvårdare
0470-76 65 00 (växel) 

Magnus Månsson

Insatsledare
0470-76 65 21, magnus.mansson@vaxjo.se

Hans Fransson

Insatsledare
0470-76 65 56, hans.fransson@vaxjo.se

Krister Holgersson

Insatsledare
0470-76 65 28, krister.holgersson@vaxjo.se 

Fredrik Bengtsson

Insatsledare
0470-76 65 04, fredrik.bengtsson@vaxjo.se 

Oscar Rehnström

Insatsledare
0470-76 65 22, oscar.rehnstrom@vaxjo.se

Andreas Rosenberg

Insatsledare
0470-76 65 45, andreas.rosenberg@vaxjo.se

Jarl Karlsson

Insatsledare
0470-76 65 44, jarl.karlsson@vaxjo.se

Daniel Bard

Kombibrandman brandinspektör
0470-76 65 03, daniel.bard@vaxjo.se 

Filip Rydberg

Kombibrandman brand och olycksinformation
0470-76 65 88, filip.rydberg2@vaxjo.se

Jocke Svensson

Kombibrandman drift och underhåll
0470-76 65 46, jocke.svensson@vaxjo.se 

Filip Hörberg
Kombibrandman rekrytering
0733-35 45 61, filip.horberg@vaxjo.se

Filip Urbanec
Kombibrandman insatsplanering/automatlarm
0470-76 65 16, filip.urbanec@vaxjo.se

Adresser och öppettider

Vår växel, 0470-76 65 00, är öppen måndag-fredag 07:30-16:30. 

Besöksadress

Fagrabäcksvägen 7  (infart från Norrtullsgatan).

Postadress

Box 1232
351 12 Växjö

Fakturaadress

Box 982
831 29 Östersund

Obs! Referensnummer (sex siffror) krävs.

Webbadress

www.vrtj.se

E-postadress

raddningstjansten@vaxjo.se

Skriv ut
Senast uppdaterad: 30 september 2020
Om oss