Till innehållet

Organisation och kontaktuppgifter

Adresser och öppettider

  • Besöksadress: Fagrabäcksvägen 7, 352 33 Växjö  (infart från Norrtullsgatan)
  • Postadress: Box 1232, 351 12 Växjö
  • Fakturaadress: Box 982, 831 29 Östersund. Obs! Referensnummer (sex siffror) krävs.
  • E-postadress: raddningstjansten@vaxjo.se

Vår växel (0470-76 65 00) är öppen måndag-fredag 07:30-16:30.

Förbundsledning

Roger Petersson

Förbundschef/räddningschef
0470-76 65 42, roger.petersson@vaxjo.se

Verksamhetsstöd

Förbundskansli

Erik Krig

Förbundsekonom
0470-76 65 13, erik.krig@vaxjo.se

Niclas Karlsson

Förbundssekreterare
0470-76 65 14, niclas.karlsson@vaxjo.se 

Karin Ljungberg

Kommunikatör/administratör
0470-76 65 15, karin.ljungberg@vaxjo.se
Tjänstledig från och med 2021-07-05.

Drift och underhåll

Ulf Andersson

Driftinspektör
0470-76 65 26, ulf.andersson1@vaxjo.se

Andreas Arnesson

Serviceman
0470-76 65 53, andreas.arnesson@vaxjo.se

Avdelningen för samhällssäkerhet

Nellie-Kim Millbourn

Avdelningschef
0470-76 65 17, nellie-kim.millbourn@vaxjo.se

Daniel Bard

Kombibrandman/brandinspektör
0470-76 65 03, daniel.bard@vaxjo.se 

Hans Svensson

Brandingenjör
0470-76 65 43, hans.svensson@vaxjo.se 

Annie Lennartsson
Brandingenjör
0470-76 65 29, annie.lennartsson@vaxjo.se

Åsa Andersson

Brandingenjör
0470-76 65 33, asa.andersson4@vaxjo.se

Magnus Dahlman
Platsansvarig utbildningsanläggning
0470-76 65 51, larsmagnus.dahlman@vaxjo.se

Avdelningen för insats och beredskap

Martin Torudd

Avdelningschef heltidsorganisation
0470-76 65 24, martin.torudd@vaxjo.se

Hans Fransson
Avdelningschef RIB
0470-76 65 56, hans.fransson@vaxjo.se

Dan Nyberg

Lagansvarig styrkeledare lag 1
dan.nyberg@vaxjo.se

Mikael Oscarsson

Lagansvarig styrkeledare lag 2
mikael.oscarsson@vaxjo.se

Peter Rooth

Lagansvarig styrkeledare lag 3
peter.rooth@vaxjo.se 

Urban Pettersson

Lagansvarig styrkeledare lag 4
urban.pettersson@vaxjo.se

Magnus Månsson

Insatsledare
0470-76 65 21, magnus.mansson@vaxjo.se

Krister Holgersson

Insatsledare
0470-76 65 28, krister.holgersson@vaxjo.se

Fredrik Bengtsson

Insatsledare
0470-76 65 04, fredrik.bengtsson@vaxjo.se

Oscar Rehnström

Insatsledare
0470-76 65 22, oscar.rehnstrom@vaxjo.se

Andreas Rosenberg

Insatsledare
0470-76 65 45, andreas.rosenberg@vaxjo.se

Jarl Karlsson

Insatsledare
0470-76 65 44, jarl.karlsson@vaxjo.se

Daniel Bard

Kombibrandman brandinspektör
0470-76 65 03, daniel.bard@vaxjo.se

Filip Rydberg

Kombibrandman brand och olycksinformation
0470-76 65 88, filip.rydberg2@vaxjo.se

Jocke Svensson

Kombibrandman drift och underhåll
0470-76 65 46, jocke.svensson@vaxjo.se

Filip Hörberg

Kombibrandman rekrytering
0733-35 45 61, filip.horberg@vaxjo.se

Filip Urbanec

Kombibrandman insatsplanering/automatlarm
0470-76 65 16, filip.urbanec@vaxjo.se

Christer Erlandsson

Platsansvarig Alvesta
christer.erlandsson@vaxjo.se 

Leif Carlsson

Platsansvarig Växjö deltid
leif.carlsson2@vaxjo.se 

Leif Williamsson

Platsansvarig Lammhult
leif.williamsson@vaxjo.se

Johan Brandi

Platsansvarig Vislanda
johan.brandi@vaxjo.se 

Ola Sjö

Platsansvarig Braås
ola.sjo@vaxjo.se 

Ida Ax

Platsansvarig Rottne
ida.ax@vaxjo.se 

Christer Karlsson

Platsansvarig Moheda
christer.karlsson@vaxjo.se 

Anton Svensson

Platsansvarig Ingelstad
anton.svensson2@vaxjo.se 

Johan Örnvinsson

Platsansvarig Grimslöv
johan.ornvinsson@vaxjo.se

Hans Gullstrand

Platsansvarig Västra Torsås
hans.gullstrand@vaxjo.se

Skriv ut
Senast uppdaterad: 20 september 2021
Om oss